Weronika Ludwiczuk Azulejo

Weronika Ludwiczuk Azulejo

Opublikowano: 2021-08-25

10 września 2021 r. godz. 18.00

Wernisaż wystawy wstęp wolny

S.O.K. ul. Zaszkkolna 1 wystawa będzie trwała do 3 pażdziernika 2021r.

Weronika Ludwiczuk Azulejo

Tak po hiszpańsku nazywają się ceramiczne, zdobione i szkliwione płytki wszechobecne na Półwyspie Iberyjskim. W domach, tawernach, łaźniach, kościołach, podwórkach, krużgankach, cmentarzach i ogrodach. Zamiłowanie do azulejo oraz umiejętność ich rozmaitego wytwarzania przywieźli tu i zaszczepili Arabowie (XI-XIV wiek). Widziane dziś płytki na historycznych i współczesnych obiektach to ciągłe wspomnienie po mauretańskich rzemieślnikach i artystach sprzed wieków. Podróż do Andaluzji zostawia przed oczami korkowe gaje, szpalery rododendronów i nieskończone dywany azulejo, opowiadających historie religijne, historyczne, mitologiczne lub mających postać kompozycji roślinnych i geometrycznych. Ceramiczne mozaiki tworzą w znaczącym stopniu nastrój wielkich miast i małych wiosek, który zostaje z turystą na długo.

Azulejo, prezentowane przez Weronikę Ludwiczuk są wykonane techniką „cuerda seca” polegającą na rysowaniu obrazków na wypalonych płytkach. Następnie wypełnia się je szkliwem, które zatrzymuje się na konturach rysunku. Po ponownym wypaleniu, kontury ołówka znikają, pozostaje obraz.

Weronika przez siedem lat mieszkała w andaluzyjskiej Sewilli, gdzie uczyła Hiszpanów angielskiego. Tam, sędziwy, miejscowy mistrz wprowadził ją w arkana tej antycznej sztuki, z której słynie to miasto. Traktuje projektowanie i wykonywanie azulejo jak kreatywne, zindywidualizowane hobby. Ma w dorobku pojedyncze obrazki oraz kompozycje złożone z kilkunastu, kilkudziesięciu płytek. Inspiruje się tym co ją otacza, nastrojem, zdjęciem, sytuacją zaobserwowaną na ulicy…

Dlatego też, tematyka jej azulejo odnosi się do wielu sfer kultury i obyczajów: popularnych dzieł filmowych, literackich, plastycznych, codziennych, zwykłych zdarzeń. Są też formy czysto dekoracyjne: kwiatowe, ptasie, roślinne.

Azulejo Weroniki Ludwiczuk, pojedyńcze i mozaiki, wykonywane na Podlasiu, znajdują nabywców z wielu krajów poprzez sklep internetowy (www.etsy.com/shop/wetiles) i galerię -pracownię w Kamiance (powiat łosicki). 


Również polecamy

Svitłana Łozenko Wystawa Malarstwa

Opublikowano: 2023-03-09

responsive image
"Pastele Ewy Boroskiej"

Opublikowano: 2022-10-12

responsive image