"Theatrum Natura"
"Theatrum Natura"
Opublikowano: 2021-10-05
VI edycji Konkursu „Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej” realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021
"Theatrum Natura" - Siemiatycze
01czerwca - 26 września 2021 r.
W projekcie uczestniczyła 20 osobowa. grupy młodzieży starszych klas szkoły podstawowej mieszkającej bądź uczącej się w Siemiatyczach; projekt był realizowany – zgodnie z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego, w Strefie Wolnych Myśli, w Parku przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury ul. legionów Piłsudskiego 1.
W ramach działań projektowych przeprowadziliśmy warsztaty ogrodniczo-konstruktorskie , warsztaty starych technik fotograficznych oraz warsztaty teatralno-krawieckie W ramach działań powstało miejsca spotkań młodzieży i innych grup wiekowych. Chcemy by było przyjazne ludziom i naturze.
Uczestnicy, w ramach zajęć z ogrodnictwa i majsterkowania, wykonali pergolę z „zieloną sceną”, tj. ogród wertykalny z mini sceną, 2 ogrody deszczowe w skrzyniach i 3 w gruncie, 3 drewniane murko-ławki powstałe na betonowych elementach przed budynkiem S.O.K. Ponadto młodzież zdobyła wiedzę o konieczności filtrowania i retencji wód opadowych, o doborze roślin i technice budowy ogrodów deszczowych. Warsztaty majsterkowania prowadził instruktor S.O.K Paweł Niewiarowski; warsztaty ogrodnictwa Teresa Sarna, Działania trwały w miesiącach czerwiec - lipiec.
Uczestnicy warsztatów teatralnych pod okiem instruktora, przygotowali scenariusz, aktywnie uczestniczyli w próbach teatralnych oraz w spektaklu kończącym warsztaty. Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na otaczającą nas przyrodę i nasz wpływ na nią. Uczestnicy ćwiczyli m.in. dykcję, ruch sceniczny, koncentrację, improwizację. Młodzież uczestniczyła w dwóch konsultacjach teatralnych prowadzonych przez opiekuna naszego projektu z ramienia PIK - Emilię Wyszkowską (instruktor teatralny PIK w Białymstoku) Warsztaty teatralne poprowadziła Grażyna Skrzeczyńska, partner projektu, Warsztaty odbywały się w miesiącach: lipiec-wrzesień; odbyło 20 spotkań.
Do wykonania kostiumów teatralnych zostały zakupione materiały i przybory, zaś ich projektowaniem i szyciem uczestnicy zajęli się podczas warsztatów krawieckich, gdzie nauczyli się kroju i szycia ręcznego. Warsztaty poprowadziła pracownica S.O.K. Agnieszka Dobrogowska, zajęcia odbyły się w sierpniu i wrześniu, w sumie były 4 spotkania.
Tematem warsztatów fotograficznych był teatr natury, uwieczniony starymi technikami (camera obscura, cyjanotypia). Zwieńczeniem warsztatów jest wystawa plenerowa.. Warsztaty prowadził miłośnik fotografii, artysta Daniel Ludwiczuk w miesiącach: czerwiec-lipiec, (8 spotkań)
Działania projektowe były na bieżąco prezentowane online na portalach społecznościowych S.O.K. w formie postów, zdjęć i filmików. Nad całością projektu czuwał dyrektor SOK- Jolanta Sidorowicz , Koordynator projektu- Katarzyna Malewska. Pomysł na działania projektowe wyszedł od Renaty Prokopiak, Szczególne podziękowania Łukaszowi Anduszkiewiczowi za zaangażowanie i pomoc przy realizacji projektu.
Partnerem głównym projektu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Siemiatyczach jako placówka oświatowa, którą reprezentowała Grażyna Skrzeczyńska
Młodzież uczestnicząca w zadaniu brała udział w projekcie "Cyfrowe Goki" oraz pomagała przy instalacji artystycznej projektu Sławka Matyjaszewskiego, inspirowanej czasami księżnej Anny Jabłonowskiej, Pani na Siemiatyczach, która w swoim pałacu urządziła Gabinet Historii Naturalnej.
W sumie odbyło się 48 spotkań
Kwota dofinansowana: 10.000 zł
Całkowita kwota projektu: 10615,17
Zadanie Bardzo Młoda Kultura w woj. podlaskim realizowane jest przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021.
Poniżej udostępniamy linki do relacji z działań projektowych:
Warsztaty Fotograficzne z Danielem Ludwiczukiem.
Gabinet Historii Naturalnej Księżnej Jabłonowskiej