"Theatrum Natura"

"Theatrum Natura"

Opublikowano: 2021-10-05

VI edycji Konkursu „Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej” realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021

"Theatrum Natura" - Siemiatycze

 01czerwca - 26 września 2021 r.

 

W projekcie uczestniczyła 20 osobowa. grupy młodzieży starszych klas szkoły podstawowej mieszkającej bądź uczącej się w Siemiatyczach; projekt był realizowany – zgodnie z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego, w Strefie Wolnych Myśli, w Parku przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury ul. legionów Piłsudskiego 1.

W ramach działań projektowych przeprowadziliśmy warsztaty ogrodniczo-konstruktorskie , warsztaty starych technik fotograficznych oraz warsztaty teatralno-krawieckie W ramach działań  powstało miejsca spotkań młodzieży i innych grup wiekowych. Chcemy by było przyjazne ludziom i naturze.

Uczestnicy, w ramach zajęć z ogrodnictwa i majsterkowania, wykonali pergolę z  „zieloną sceną”, tj. ogród wertykalny z mini sceną, 2 ogrody deszczowe w skrzyniach i 3 w gruncie, 3 drewniane murko-ławki powstałe na betonowych elementach przed budynkiem S.O.K. Ponadto młodzież zdobyła wiedzę o konieczności filtrowania i retencji wód opadowych, o doborze roślin i technice budowy ogrodów deszczowych. Warsztaty majsterkowania prowadził instruktor S.O.K Paweł Niewiarowski; warsztaty ogrodnictwa Teresa Sarna, Działania trwały w miesiącach czerwiec - lipiec.

Uczestnicy warsztatów teatralnych pod okiem instruktora, przygotowali scenariusz, aktywnie uczestniczyli w próbach teatralnych oraz w spektaklu kończącym warsztaty. Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na otaczającą nas przyrodę i nasz wpływ na nią. Uczestnicy ćwiczyli m.in. dykcję, ruch sceniczny, koncentrację, improwizację. Młodzież uczestniczyła w dwóch konsultacjach teatralnych prowadzonych przez opiekuna naszego projektu z ramienia PIK - Emilię Wyszkowską (instruktor teatralny PIK w Białymstoku) Warsztaty teatralne poprowadziła Grażyna Skrzeczyńska,  partner projektu, Warsztaty odbywały się w miesiącach: lipiec-wrzesień; odbyło 20 spotkań.

Do wykonania kostiumów teatralnych zostały zakupione materiały i przybory, zaś ich projektowaniem i szyciem uczestnicy zajęli się podczas warsztatów krawieckich, gdzie nauczyli się kroju i szycia ręcznego. Warsztaty poprowadziła pracownica S.O.K. Agnieszka Dobrogowska, zajęcia odbyły się w sierpniu i wrześniu, w sumie były 4 spotkania.

Tematem warsztatów fotograficznych był teatr natury, uwieczniony starymi technikami (camera obscura, cyjanotypia). Zwieńczeniem warsztatów jest wystawa plenerowa.. Warsztaty prowadził miłośnik fotografii, artysta Daniel Ludwiczuk w miesiącach: czerwiec-lipiec, (8 spotkań)

Działania projektowe były na bieżąco prezentowane online na portalach społecznościowych S.O.K. w formie postów, zdjęć i filmików. Nad całością projektu czuwał dyrektor SOK- Jolanta Sidorowicz , Koordynator projektu- Katarzyna Malewska. Pomysł na działania projektowe wyszedł od Renaty Prokopiak, Szczególne podziękowania Łukaszowi Anduszkiewiczowi za zaangażowanie i pomoc przy realizacji projektu.

Partnerem głównym projektu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Siemiatyczach jako placówka oświatowa, którą reprezentowała Grażyna Skrzeczyńska

Młodzież uczestnicząca w zadaniu brała udział w projekcie "Cyfrowe Goki" oraz pomagała przy instalacji artystycznej projektu Sławka Matyjaszewskiego, inspirowanej czasami księżnej Anny Jabłonowskiej, Pani na Siemiatyczach, która w swoim pałacu urządziła Gabinet Historii Naturalnej.

W sumie odbyło się 48 spotkań

Kwota dofinansowana: 10.000 zł

Całkowita kwota projektu: 10615,17

 

Zadanie Bardzo Młoda Kultura w woj. podlaskim realizowane jest przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021.

 

Poniżej udostępniamy linki do relacji  z działań projektowych:

 

"Theatrum Natura" odcinek 1

"Theatrum Natura" odcinek 2

"Theatrum Natura" odcinek 3

"Theatrum Natura" odcinek 4

Warsztaty Fotograficzne z Danielem Ludwiczukiem.

"Theatrum Natura" odcinek 5

"Theatrum Natura" odcinek 6

"Theatrum Natura" odcinek 7

"Theatrum Natura" odcinek 8

"Theatrum Natura" odcinek 9

"Theatrum Natura" odcinek 10

"Theatrum Natura" odcinek 11

"Theatrum Natura" odcinek 12

"Theatrum Natura" odcinek 13

"Theatrum Natura" odcinek 14

"Theatrum Natura" odcinek 15

Gabinet Historii Naturalnej Księżnej Jabłonowskiej

"Theatrum Natura" odcinek 16

"Theatrum Natura" odcinek 17

Zakończenie projektu