Zespół Pieśni i Tańca ” Małe Podlasie”

Zespół Pieśni i Tańca ” Małe Podlasie”

Opublikowano: 2020-11-23

Zespół Pieśni i Tańca ” Małe Podlasie” powstał w maju 1984 roku z inicjatywy instruktora Krzysztofa Szyszko. Początkowo zespół działał przy Szkole Podstawowej Nr 2. Obecnie do zespołu należą dzieci ze wszystkich siemiatyckich i okolicznych szkół, skupione w dwóch grupach wiekowych.

W swojej pracy łączymy kultywowanie folkloru oraz polskiej tradycji narodowej. Prezentujemy polskie tańce narodowe: polonezy, mazury, krakowiaki, kujawiaki i oberki. Pracę swoją skupiamy na regionach wschodniej Polski oraz państwach ościennych: Litwie, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii. Wszystkie tańce prezentujemy we właściwych strojach ludowych. W ciągu minionych 35 lat koncertowaliśmy na Łotwie, we Włoszech, Belgii, Bułgarii, Białorusi, Węgrzech, Niemczech, Ukrainie i Litwie. Za naszą pracę otrzymywaliśmy wielokrotnie nagrody na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, oraz nagrody różnych organizacji samorządowych, oświatowych i kulturalnych.

Od 1998 roku pary zespołowe biorą udział w Ogólnopolskich Konkursach Tańców Polskich rozgrywanych w formie towarzyskiej odnosząc duże sukcesy.
Zespołem opiekuje się Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej
MAŁE PODLASIE, które zrzesza rodziców i przyjaciół zespołu. Od wielu lat jest jednym z głównych organizatorów Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę – Siemiatycze.”

Tancerze Małego Podlasia od wielu lat kontynuują swoją karierę taneczną również w innych, studenckich zespołach np. w ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, ZPiT Politechniki Warszawskiej, ZPiT „Podlasie” przy AWF Biała Podlaska, ZPiT „Wielkopolanie” Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Dziecięcym Zespole Folklorystycznym Cepelia Poznań, oraz ZPiT Kurpie Zielone Białystok.

Link do strony - malepodlasie.org

 

Zdjęcia

(kliknij miniaturkę, aby zobaczyć powiększenie)


Również polecamy

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Opublikowano: 2020-12-21

responsive image
Taniec nowoczesny

Opublikowano: 2020-12-17

responsive image
Balet

Opublikowano: 2020-10-23

responsive image