Turandot
Turandot
Opublikowano: 2011-12-12
"Turandot" przygotowany wspólnie przez neTTheatre i Grupa Coincidentia nawiązuje tytułem do ostatniej, niedokończonej opery Giaccomo Pucciniego, historii chińskiej księżniczki zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafili ich rozwiązać.
15 grudnia 2011 roku, w Siemiatyckim Ośrodku Kultury neTTheatre z Lublina i Grupa Coincidentia z Białegostoku przedstawiły spektakl "Turandot" w reżyserii Paweła Passiniego.
"Turandot" przygotowany wspólnie przez neTTheatre i Grupa Coincidentia nawiązuje tytułem do ostatniej, niedokończonej opery Giaccomo Pucciniego, historii chińskiej księżniczki zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafili ich rozwiązać. W sztuce Passiniego pod postacią ekscentrycznego księcia Kalafa do jej królestwa trafia sam Puccini - okrzyknięty w Nowym Jorku najsławniejszym człowiekiem na świecie, już wie, że umiera na raka krtani. Przez lata wlecze ze sobą wizję służącej Dorii Manfredi, która otruła się w konsekwencji posądzenia o romans z Maestrem. Po sekcji zwłok okazało się, że Doria była dziewicą. Od tej pory prostytutki, gejsze i niewolnice z nieznośnie wzruszającym śpiewem na ustach skwapliwie uśmiercają się w operach Mistrza. Dlatego oprócz zimnej księżniczki Turandot na scenie pojawia się niewolnica Liu, po to żeby odebrać sobie życie. I oczywiście zaśpiewać. Na jej przedśmiertnej arii Puccini zatrzymuje się. Już nigdy nic więcej nie napisze. Obudzi się w Chinach, gdzie nie słychać jego muzyki, a językiem urzędowym jest język migowy. W królestwie Turandot okrucieństwo i czas liczy się inaczej. W krzyku torturowanych, księżniczka i Puccini szukają formuły miłosnego akordu.
Widowisko przygotowane przez zespoły neTTheatre z Lublina i Grupę Coincidentia z Białegostoku zdobywało nagrody m.in. na: XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Grand Prix IX Festiwalu Prapremier 2010 w Bydgoszczy, XLVI Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2011, Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu 2011, Total Theatre Award 2011 w kategorii teatru fizycznego i wizualnego na Festiwalu Fringe w Edynburgu. W Siemiatyczach spektakl odbył się dwukrotnie. Pierwszy raz, o godzinie 12.00 przedstawienie obejrzeli uczniowie siemiatyckiego liceum, a po spektaklu przeprowadzono warsztaty teatralne. Drugi raz tego dnia "Turandot" wystawiony był o godzinie 18.00.
Spektakl w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się w ramach projektu TEATR POLSKA Instytutu Teatralnego MKiDN.
Zdjęcia
(kliknij miniaturkę, aby zobaczyć powiększenie)