Panny Wyklęte - kobiety w polskim podziemiu niepodległościowym
Panny Wyklęte - kobiety w polskim podziemiu niepodległościowym
Opublikowano: 2020-03-04
3 marca w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się kolejny wykład w ramach "Przystanku Historia" pt. "Panny Wyklęte - kobiety w polskim podziemiu niepodległościowym". Wykład poprowadziły Karolina Dobek i Patrycja Leszczyńska z oddziały IPN w Białymstoku.
Była to opowieść o zabranej młodości i wolności, trudnych wyborach między miłością a obowiązkiem, samotności, strachu, a zarazem odwadze, uporze, niezłomności kobiet żyjących w tamtych trudnych czasach. Obok mężczyzn w podziemiu antykomunistycznym konspirowały kobiety. Były sanitariuszkami, łączniczkami, przynosiły tajną pocztę, nielegalne ulotki, broń.
Jedną z bohaterek wykładu była siedemnastoletnia sanitariuszka AK Danuta Siedzikówna "Inka", która jak większość żołnierek po 1945 roku trafiła do niepodległościowego podziemia i przeszła piekło w ubeckich katowniach.
Na koniec wykładu pan Henryk Ekielski mieszkaniec Siemiatycz opowiedział historię swojej cioci Marii Tołwińskiej która była szefem Wojskowej Służby Kobiet oraz łączniczką Armii Krajowej Obwód Bielsk Podlaski walczącej z okupantem niemieckim. Należała do podziemia niepodległościowego na terenie Siemiatycz.
Zdjęcia
(kliknij miniaturkę, aby zobaczyć powiększenie)