Beata Sidorczuk "Obrazy Wyobraźni" wernisaż wystawy
Beata Sidorczuk "Obrazy Wyobraźni" wernisaż wystawy
Opublikowano: 2024-10-10
Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Beaty Sidorczuk Obrazy Wyobraźni. 17 października 2024 r., godz. 18.00 Galeria S.O.K. ul. Zaszkolna 1. Wystawa potrwa 17.10. - 15.11.2024r.
Wystawa malarstwa Beaty Sidorczuk „Obrazy wyobraźni” to spotkanie ze sztuką inspirowaną wrażeniami z obserwacji świata, przyrody, relacji społecznych, fascynacji na temat ewolucji planety i zachodzących zjawisk kosmicznych. Prace stanowią kompilację odczuć przełożonych na język obrazu, i pomimo, iż są opowieściami również zapisanymi tekstem (*), nie mają ograniczać pola interpretacji – lecz pobudzać wyobraźnię widza do tworzenia własnych opowieści. W procesie twórczym, obraz zwykle zaczyna powstawać na bazie jednego impulsu, który może ewoluować intensywnie w różnych kierunkach, przyciągając nowe skojarzenia, przeobrażać się, nie przypominając w niczym pierwotnego pomysłu („Tchnienie”) lub zwolnić, chłonąc wyciszenie emocji („Niebieski las”, fot. strona tytułowa). Proces to rozedrgany, fascynujący, lecz mozolny i długotrwały - z chwilą ukończenia pracy – satysfakcjonujący, wręcz błogi. (*) „Tchnienie” jest próbą przedstawienia stanu umysłu twórcy w momencie napływu inspiracji. Pojawiający się nagle impuls energii, rozszczepia rzeczywistość na drobne elementy i tworzy z nich nowe kształty. Następuje zmiana postrzegania świata przez twórcę, która jest odczuwalna jako olśnienie światłem i zapierająca dech eksplozja wrażeń, utrzymująca w milczeniu i w gorączce pracy, gdzie teraźniejszość przestaje istnieć. Uskrzydlona siła natchnienia przemiesza się pod symbolem uduchowionej boskości. Mgliste, delikatne sieci, rozchodzą się krętymi smugami, snując się nad kotłami misternych przestrzeni, wciągającymi materię w głąb kosmosu - prowadzą widza - przyciągając w kierunku głównej sceny w centrum obrazu.
Beata Sidorczuk – malarka i podróżniczka, zafascynowana światem, optymistka. W motywach wielu prac widoczny jest wpływ odwiedzonych miejsc - w postaci kolorystyki, elementów krajobrazu i architektury czy odniesień mentalnych. Rysunek charakteryzuje delikatność i szczegółowość oraz posługiwanie się zawężoną paletą barw, często używanych w czystej postaci, tworząc wrażenia struktur ulotnych i kruchych, jakby utkanych z pajęczyn, wręcz nierealnych. Autorski opis tekstowy (*) stanowi część spójną z obrazem i został udostępniony publiczności po raz pierwszy. Obecna prezentacja prac jest trzynastą z kolei, od początku drogi artystycznej w roku 2015, i drugą wystawą indywidualną w rodzinnym mieście Siemiatycze.
|